Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 14 επισκέπτες και κανένα μέλος

ΔΕΥΤΕΡΑ 29 ΜΑΡΤΙΟΥ 2021  17:00-19:00

« Εφηβεία και η καραντίνα του ψηφιακού κόσμου»

Στην προσπάθεια προαγωγής και υποστήριξης της υγιούς σχολικής κοινότητας, η Επιτροπή Διεπιστημονικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης (ΕΔΕΑΥ) του 2ου Σχολικού Δικτύου Εκπαιδευτικής Υποστήριξης (ΣΔΕΥ) Ηρακλείου Κρήτης, 8ου, 9ου, 10ου, 11ου Γυμνασίου και 10ου Γενικού Λυκείου σε συνεργασία με το Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων – ΚΕΘΕΑ «ΑΡΙΑΔΝΗ», Μονάδα Εφήβων, συνδιοργανώνουν:

Διαδικτυακή συνάντηση με θέμα «Εφηβεία και η καραντίνα του ψηφιακού κόσμου» για τους γονείς των μαθητών που φοιτούν στα προαναφερόμενα σχολεία, τη Δευτέρα 29 Μαρτίου 2021 στις 17:00-19:00.

Εν μέσω πανδημίας COVID-19 η επαφή των εφήβων με το διαδίκτυο είναι αναπόφευκτη, χρειάζεται όμως να είναι και ασφαλής!

Στόχοι της συνάντησης είναι αφενός η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των γονιών στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου και αφετέρου η έγκαιρη κι έγκυρη αναγνώριση και παρέμβασή τους σε πιθανούς κινδύνους που απορρέουν από τη χρήση.

Θεματικές ενότητες:

Προβληματική χρήση διαδικτύου

Κριτήρια που προσδιορίζουν την προβληματική χρήση διαδικτύου

Μέτρα πρόληψης και αποφυγής των κινδύνων

Για τη συμμετοχή σας χρειάζεται να συνδεθείτε την προγραμματισμένη ώρα της συνάντησης στον παρακάτω σύνδεσμο:

Διαδικτυακή συνάντηση είναι δωρεάν και έχει διάρκεια 2ωρών

Περισσότερες πληροφορίες στα τηλέφωνα: Ελευθερία Βαβούρη, κοινωνικός λειτουργός  6973298037 & Ευτυχία Μουζακίτη, ψυχολόγος 6949440609

Εισηγήτρια:

Αργυρώ Παπαδάκη