Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 21 επισκέπτες και κανένα μέλος

questy5

Με αφορμή την αποκριάτικη γιορτή της Τσικνοπέμπτης, την Πέμπτη 28 Φεβρουαρίου 2019, οι μαθητές του 11ου Γυμνασίου Ηρακλείου, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+, ?ExploretheWorld. InspireYourself?, διοργάνωσαν ένα διαφορετικό Κυνήγι Θησαυρού.

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, με την καθοδήγηση των καθηγητριών τους, Ε. Γιασσάκη και Κλ. Χρηστάκη, δημιούργησαν γρίφους σε ιαμβικό δεκαπεντασύλλαβο (παραδοσιακές μαντινάδες) και έδωσαν την ευκαιρία στους συμμαθητές τους να γνωρίσουν καλύτερα το σχολείο τους μέσα από ένα παιχνίδι, το οποίο είχε ως στόχο να εξασκήσει την παρατηρητικότητά τους.

Οι μαθητές του σχολείου που πήραν μέρος σε αυτό, αλλά και οι καθηγητές που κλήθηκαν να τους βοηθήσουν, συνεργάστηκαν αποτελεσματικά και απόλαυσαν αυτό το διαφορετικό «κυνήγι θησαυρού». Έτσι, η μέρα απέκτησε ένα ακόμη πιο ιδιαίτερο «χρώμα» και το σχολείο μας γέμισε χαρούμενα πρόσωπα, που προσπαθούσαν να διασκεδάσουν μαθαίνοντας και να μάθουν διασκεδάζοντας.

Ευχαριστούμε την ομάδα του Erasmus +, για αυτή την όμορφη εμπειρία.

questy2

questy4