Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 19 επισκέπτες και κανένα μέλος

IMH1

Στο πλαίσιο των μαθημάτων της Ιστορίας και των Εικαστικών της Γ΄ Γυμνασίου, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας, Μ. Φιολιτάκη (φιλολόγου),  Παπαδομανωλάκη Ευ.  (φιλολόγου) και Κλ. Χρηστάκη (καθηγήτριας εικαστικών,)την Τετάρτη 10 Απριλίου 2019, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ιστορικό Μουσείο Ηρακλείου. Οι μαθητές της Γ΄ Τάξης γνώρισαν καλύτερα την ιστορία της πόλης μας αλλά και του νησιού μας, μέσα από εκθέματα που χρονολογούνται κατά την περίοδο της Αραβοκρατίας, της Βυζαντινής εποχής, της Ενετοκρατίας, της Οθωμανικής Κυριαρχίας και της περιόδου του Β΄ Παγκοσμίου πολέμου. Επίσης, θαύμασαν βυζαντινές εικόνες, χαρακτηριστικές της Κρητικής Σχολής στην Αγιογραφία αλλά και τα δύο έργα του Δομίνικου Θεοτοκόπουλου. Τέλος, είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν έργα του ζωγράφου Αλέξη Ακριθάκη και «ακολουθώντας» την εικαστική του έκφραση να «φύγουν» για λίγο από την καθημερινότητα και να συνειδητοποιήσουν ότι η γνώση δεν εξαντλείται ούτε περιορίζεται στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος διδασκαλίας των μαθημάτων τους.

IMH2

IMH4