Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 27 επισκέπτες και κανένα μέλος

IMG 3119 1

Οι eTwinners από το έργο « WOMEN OF THE OCEAN. OCEANS OF LIFE.» δημιούργησαν ένα βιβλίο συνταγών με οικολογικά προϊόντα και προσκάλεσαν τα εταιρικά σχολεία του που συμμετέχουν στο έργο να προετοιμάσουν τη συνταγή που τους αρέσει. Οι μαθητές και μαθήτριες του 11ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, μεταξύ άλλων, προτείνουν μια αρχαία συνταγή για περιποίηση & φροντίδα του δέρματος! Η κηραλοιφή είναι μια κρέμα, κατασκευασμένη από δύο μόνο φυσικά συστατικά: κερί μέλισσας και ελαιόλαδο. Μπορούν να προστεθούν διάφορα έλαια για πιο εξειδικευμένη χρήση. Οι συνδυασμοί είναι άπειροι… Οι ιδιότητες της αλοιφής είναι καλλυντικές και θεραπευτικές.

Οι πρόγονοί μας χρησιμοποίησαν την αλοιφή και τις «μαγικές» ιδιότητές της, σε μια εποχή που απουσίαζαν ακριβές εμπορικές κρέμες. Και είχαν δίκιο!

IMG 3270 1

Δείτε το βιβλίο μας με τις φυτικές συνταγές στην Αγγλική γλώσσα και απολαύστε το μεγαλείο της φύσης και τις ευεργετικές της ιδιότητες της για τον άνθρωπο.