Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 12 επισκέπτες και κανένα μέλος

Accreditation

Στα πλαίσια της Διαπίστευσης Erasmus+ 2023-27 που υλοποιεί το σχολείο μας (σχέδιο 2023-1-EL01-KA121-SCH-000133039), πραγματοποιήθηκε στο Άμστερνταμ της Ολλανδίας η πρώτη κινητικότητα (COURSES AND TRAINING), στην οποία συμμετείχε ο Διευθυντής του Σχολείου, Αλέξανδρος Καμπαναράκης, κατά το διάστημα 04-09.12.2023. Ηδραστηριότηταείχετίτλο: “Leadership and Management for School Principals”.

2023amsterdam1

Στη δράση μετείχαν, εκτός από τον διευθυντή του 11ου Γυμνασίου Ηράκλειου, διευθυντές σχολικών μονάδων από Γερμανία, Τσεχία και Κροατία. Στόχος της δράσης ήταν η γνωριμία με σημαντικές δεξιότητες ηγεσίας, όπως ο προγραμματισμός, η επικοινωνία, η επίλυση προβλημάτων, η διαχείριση συγκρούσεων, η παρατήρηση και η επεξεργασία του ευρύτερου κοινωνικού περιβάλλοντος καθώς και η αξιοποίησή τους προς όφελος της σχολικής κοινότητας.

Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να προβληματιστούν γύρω από τις σύγχρονες τάσεις στην Εκπαιδευτική Ηγεσία και Διοίκηση και στις εφαρμογές αυτών στο εκάστοτε περιβάλλον. Παράλληλα, αντάλλαξαν σκέψεις και καλές πρακτικές σε σχέση με την Ενταξιακή και Συμπεριληπτική πολιτική που οφείλει να αναπτύσσει ένα σύγχρονο Ευρωπαϊκό Σχολείο.

2023amsterdam2

Τέλος παράλληλα με τη δράση οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία, μέσω ξεναγήσεων που διοργάνωσε ο φορέας υλοποίησης της δράσης, να δουν τα πολύ σημαντικά μουσεία και τα υπόλοιπα αξιοθέατα του Άμστερνταμ και να πάρουν μια γεύση από την ιστορία, την κουλτούρα και τη γαστρονομία της πόλης.

2023amsterdam3