Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 16 επισκέπτες και κανένα μέλος

etwinning

Σαν σήμερα?

Γεννήθηκε η Maria Salomea Sk?odowska-Curie, (7 Νοεμβρίου 1867 - 4 Ιουλίου 1934). ?Ηταν Πολωνή φυσικός, χημικός και καθηγήτρια. Σε συνεργασία με τον σύζυγό της,

IMG 2494

Πιερ Κιουρί, ανακάλυψε το ράδιο και μελέτησε τα φαινόμενα της ραδιενέργειας. Ανακάλυψε επίσης το πολώνιο και υπήρξε η πρώτη γυναίκα που έγινε καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο της Σορβόνης, ενώ τιμήθηκε δυο φορές με το Βραβείο Νόμπελ για τη Φυσική και τη Χημεία . 'Ηταν η πιο φημισμένη γυναίκα επιστήμων της εποχής της, γνωστή επίσης ως Μαντάμ Κιουρί.

Με αφορμή τη βράβευση του Σχολείου μας με την Εθνική και την Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας etwinning, για το έργο

?WOMEN WITH CONSCIENCE AND SCIENCE: MARIE

CURIE LOOKING FOR e TWINNIO?

πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 04 Νοεμβρίου στον αύλειο χώρο του σχολείου μας και η βράβευση των μαθητών που συμμετείχαν στο έργο:

ΒΑΣΙΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗ ΔΗΜΗΤΡΑ

ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ ΑΝΝΑ
ΖΙΟΥ ΑΡΙΑΝΑ ΣΕΣΜΕΡΤΖΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
ΘΕΟΔΟΣΟΥΛΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΤΖΟΤΖΑ ΠΑΥΛΑ
ΚΑΛΑΙΤΖΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ ΤΣΑΚΑΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ
ΚΑΤΑΡΤΖΟΓΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΟΥΔΗ ΜΑΡΙΝΑ-ΑΝΝΑ
ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΧΑΙΡΕΤΗ ΙΩΑΝΝΑ
ΛΥΓΕΡΑΚΗ ΓΡΗΓΟΡΙΑ ΜΑΡΙΑ ΧΑΣΟΥΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ-ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ
ΞΥΠΑΚΗ ΕΛΕΝΗ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΠΑΥΛΙΝΑ
ΛΑΖΟΥΤΑ ΑΝΤΖΕΛΙΚΑ ΣΕΧΟΥ ΜΙΧΑΕΛΑ
ΜΠΑΚΣ ΑΡΙΑΔΝΗ ΣΗΦΑΚΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ
ΣΑΚΑΒΕΛΗ ΜΑΡΙΑ ΧΑΡΟΝΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ

Η_απονομή των βραβείων πραγματοποιήθηκε από τη Διευθύντρια του 11ου Γυμνασίου Ηρακλείου κ. Αντωνία Κοκοτσάκη, τη Διευθύντρια του 13ου Λυκείου Ηρακλείου  κ. Κατερίνα Μικράκη και την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του έργου κ. Κυριακή Κυδωνιέως.

IMG 2492