Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 επισκέπτες και κανένα μέλος

Με αφορμή το έργο  με τίτλο "women with conscience in science. Marie Curie looking for eTwinnio" οι μαθητές διεξήγαγαν επιστημονική έρευνα στο μάθημα της χημείας και της Βιολογίας και συνδύασαν τις γνώσεις τους, στο πλαίσιο της διαθεματικότητας, με παράλληλη χρήση της Αγγλικής Γλώσσας, ενώ επιπλέον ενδυνάμωσαν τη συναισθηματική ανάπτυξή τους και απόκτησαν ψηφιακούς γραμματισμούς.

Μέσα από την ψηφιακή μάθηση και την εφαρμογή των WEB 2.0 εργαλείων, όπως αυτά που εφαρμόστηκαν στο παρόν έργο , κύριος στόχος ήταν η ενίσχυση της μάθησης και όχι απλά η συνέχισή της με ψηφιακό τρόπο. Διερευνήσαμε τρόπους με τους οποίους μπορούμε να ενσωματώσουμε την τεχνολογία, ώστε οι μαθητές να συμμετέχουν ενεργά στις ιδέες και να συνεργάζονται με τους συμμαθητές τους, προκειμένου να βελτιώσουν την εμπειρία της μάθησης, να αυξήσουν τα κίνητρά τους.

δείτε το περιοδικό

periodiko