Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 επισκέπτες και κανένα μέλος

etwinnig βραβειο

Συγχαρητήρια στους μαθητές και στους καθηγητές του 11ου Γυμνασίου Ηρακλείου για την απονομή της  Εθνικής Ετικέτας Ποιότητας Ε-twinning,στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+, για το έργο με τίτλο "Little steps make a big difference. Together, we care for our home." . Η παιδαγωγική ομάδα, η οποία κατά το σχολικό έτος 2018-2019 αποτελούταν από τους εκπαιδευτικούς Κοκοτσάκη Αντωνία, Πατσάκη Ιωάννη, Αθανασάκη Μαρία, Χρηστάκη Κλειώ, Φιλιππίδου Άννα, Σχοιναράκη Ευαγγελία, με την αμέριστη συμπαράσταση του Συλλόγου διδασκόντων, κατέβαλλε μια αξιόλογη προσπάθεια υλοποίησης ενός eTwinning έργου, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Αγγλικής Γλώσσας του σχολείου μας, κ. Κυδωνιέως Κυριακής.

Υπενθυμίζουμε ότι το eTwinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης. Προσφέρει μία πλατφόρμα για τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και εν γένει το προσωπικό που εργάζεται σε σχολεία, σε μία από τις Ευρωπαϊκές χώρες που λαμβάνουν μέρος, για να επικοινωνούν, να συνεργάζονται, να διεξάγουν έργα, να μοιράζονται και, με λίγα λόγια, να αισθάνονται και να αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής κοινότητας εκμάθησης της Ευρώπης.

Το eTwinning προάγει τη συνεργασία των σχολείων στην Ευρώπη μέσω της χρήσης των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) παρέχοντας υποστήριξη, εργαλεία και υπηρεσίες για σχολεία. Ένα από τα πιο σημαντικά στοιχεία του eTwinning είναι η συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτικών, μαθητών, σχολείων, γονέων και τοπικών αρχών. Στο eTwinning οι εκπαιδευτικοί συνεργάζονται και διοργανώνουν δραστηριότητες για τους μαθητές τους. Αναλαμβάνουν ενεργό ρόλο, αλληλοεπιδρούν, ερευνούν, λαμβάνουν αποφάσεις, σέβονται ο ένας τον άλλον και αποκτούν δεξιότητες του 21ουαιώνα. Τα έργα στο eTwinning προϋποθέτουν τη συμμετοχή όλων των μελών της ομάδας.

Όσον αφορά στο  βραβευμένο έργο του σχολείου μας, μαθητές από 6 χώρες του εξωτερικού βρέθηκαν στο επίκεντρο της προσοχής στο πλαίσιο των οικολογικών δραστηριοτήτων του σχεδίου. Εκπαιδευτικοί και μαθητές ενήργησαν προκειμένου να δώσουμε παράδειγμα καλής πρακτικής και δράσης και να δημιουργήσουμε ένα ενεργό εκπαιδευτικό περιβάλλον για τους νέους.