Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 επισκέπτες και κανένα μέλος

xours1 KA1 MOBILITY

Στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+ KA1 Μαθησιακή Κινητικότητα Ατόμων, που αφορά στην επιμόρφωση των εκπαιδευτικών με τίτλο «Εκπαίδευση για ένα σχολείο χωρίς αποκλεισμούς» και περιλαμβάνει επτά κινητικότητες σε ισάριθμα επιμορφωτικά σεμινάρια, η εκπαιδευτικός (κλάδου ΠΕ02) του Σχολείου μας, Χρυσή Χουρσάν συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ?DesigningInclusiveEducationalEnvironments?, που πραγματοποιήθηκε στη Βαρκελώνη της Ισπανίας από 22/10 έως 26/10/2018.

Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ως κύριο αντικείμενο έχει την διαφορετικότητα εντός σχολικής τάξης και σχολικής κοινότητας καθώς και την εκπαιδευτική ενίσχυση των μαθητών εκείνων που χαρακτηρίζονται ως μη προνομιούχοι, συμπεριλαμβανομένων αυτών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή διαφορετικού πολιτισμικού υπόβαθρου. Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου δόθηκε έμφαση στην αναγνώριση της διαφορετικότητας και στην πολυδύναμη έννοια της συμπερίληψης και ως μέθοδοι παρουσιάστηκαν η προσαρμογή και η διαφοροποίηση μικρής ή μεγάλης κλίμακας των ΑΠΣ, ο σχεδιασμός διαφοροποιημένων μαθημάτων και δραστηριοτήτων, η συνεργατική μάθηση και η χρήση ΤΠΕ.

Η κα Χουρσάν αναφέρει:

«Κατά τη διάρκεια του πενθήμερου σεμιναρίου υπήρξε ιδιαίτερα πολύτιμη, εκτός από την παρουσίαση και την διερεύνηση κοινωνικά και μαθησιακά επίκαιρων εννοιών και μεθόδων, η ίδια η συνύπαρξη 11 εκπαιδευτικών από 7 ευρωπαϊκές χώρες και η ανταλλαγή ιδεών και εμπειριών που προέκυψε από αυτήν. Το ίδιο το σεμινάριο κινήθηκε στην κατεύθυνση της παρουσίασης νέων εννοιών και μεθόδων με παραδείγματα, ποικίλα εποπτικά μέσα καθώς και με ευρετική και συνεργατική μάθηση. Η όλη εμπειρία θα αξιοποιηθεί με τις κατάλληλες προσαρμογές στο περιβάλλον του σχολείου με στόχο μια εκπαίδευσή χωρίς αποκλεισμούς. Θα ήθελα να ευχαριστήσω το πρόγραμμα ERASMUS+ καθώς και όλους όσοι εργάστηκαν και συνεργάστηκαν για να πραγματοποιηθεί για την πολύτιμη και, πιστεύω, ωφέλιμη για το σχολείο μας και για εμένα προσωπικά εμπειρία.»

xours2

xours3