Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 επισκέπτες και κανένα μέλος

Θέμα: «Εθελοντικό Πρόγραμμα Επαναχρησιμοποίησης Σχολικών Βιβλίων»

Σας ενημερώνουμε για το Εθελοντικό Πρόγραμμα Επαναχρησιμοποίησης Σχολικών Βιβλίων του ΥΠΔΜΘ (ΣΕΠΕΔ). Στόχος του Προγράμματος είναι η συστηματική συγκέντρωση των βιβλίων των μαθητών μετά το πέρας της χρήσης τους, ώστε να επαναχρησιμοποιηθούν από τους μαθητές κατά το επόμενο σχολικό έτος (κυρίως όσα είναι σε καλή κατάσταση).

Τα βιβλία που έχουν υποστεί φθορές θα συγκεντρωθούν για την ανταποδοτική Ανακύκλωση χρησιμοποιημένων σχολικών βιβλίων και χαρτιού, σύμφωνα με το έγγραφο Φ23/3997/27-5-2011 της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Ν.Ηρακλείου.

Η συγκέντρωση των βιβλίων μπορεί να πραγματοποιηθεί σε κάθε σχολείο την Δευτέρα 6 Ιουνίου 2011 σε συνεννόηση με τους μαθητές. Παρακαλούμε ενημερώστε τους εκπαιδευτικούς και μαθητές του σχολείου σας.