Τεχνολογία

Οι ατομικές μας κατασκευές Α ΤΑΞΗ

Οι μαθητές και μαθήτριες μας παρά τις αντίξοες συνθήκες που διαμορφώθηκαν λόγω Covid -19, με την καθοδήγηση  της καθηγήτριας Τεχνολογίας κας Βασιλάκη Αικατερίνης απέκτησαν βασικές τεχνολογικές γνώσεις και δεξιότητες και δημιούργησαν πραγματικά αριστουργήματα.

Η τεχνολογία είναι ένα μάθημα που εμπλέκει τους/τις μαθητές/τριες σε ένα σύνολο δραστηριοτήτων με πολλά οφέλη. Το περιεχόμενο του προσαρμόζεται στις ανάγκες των μαθητών/τριών και περιλαμβάνει δραστηριότητες που τους/τις βοηθούν στην απόκτηση τεχνικών και κοινωνικών δεξιοτήτων. Οι μαθητές/τριες αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες (φθίνουσα καθοδήγηση), συνεργάζονται με τους/τις συμμαθητές/τριες τους και επιλέγουν τον τρόπο που θα εκτελέσουν τις εργασίες τους.

Ειδικά για την Α’ Τάξη, με τη μέθοδο της «Ατομικής Εργασίας», δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές/τριες να έρθουν σε επαφή με τεχνολογικά θέματα μέσω μιας σειράς ενεργειών τους που σχετίζονται με:

• Θεωρητική μελέτη (αναζήτηση πληροφοριών από διάφορες πηγές)
  • Δημιουργία γραπτής εργασίας
  • Πραγματοποίηση κατασκευής
  • Παρουσίαση της εργασίας στην τάξη

Στη Β’ Τάξη, εφαρμόζεται η μέθοδος της «Ομαδικής Εργασίας» με θέμα τη Βιομηχανία. Οι μαθητές/τριες αναζητούν πληροφορίες, προβληματίζονται, επιλέγουν, αποφασίζουν για τη δική τους Βιομηχανία (επωνυμία, λογότυπο, αφίσα, προϊόν) με πολλές ενέργειες, συντάσσουν γραπτή εργασία, κατασκευάζουν, ακολουθούν οδηγίες και συνεργάζονται μεταξύ τους.

Η δική μας Βιομηχανία Β ΤΑΞΗ

Στη Γ’ Τάξη, εφαρμόζεται η μέθοδος «Έρευνα και Πειραματισμός» όπου οι μαθητές/τριες χωρίζονται σε ομάδες, επιλέγουν θέμα έρευνας ή πειράματος και δημιουργούν τη δική τους εργασία.

Πειραματιζόμαστε και μαθαίνουμε Γ ΤΆΞΗ

Μπράβο σε όλους και όλες!