11o Γυμνάσιο

«Οδυσσεβάχ» της Ξένιας Καλογεροπούλου,

την Παρασκευή 16 Ιουνίου 2017 στις 21.00 στο Ανοιχτό Θέατρο

της Πύλης Βηθλεέμ.

Οι μαθητές δούλεψαν υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας κας Κυδωνιέως Κυριακής,

με μεράκι, διάθεση και πολύ κέφι για να παρουσιάσουν ένα διαφορετικό παραμύθι,

πλούσιο σε μηνύματα και συμβολισμούς

που  μάγεψε του πολλούς  θεατές που βρέθηκαν στο θέατρο.

Δυο παραμυθάδες που ξεχνάνε τα λόγια τους και μπερδεύουν τις ιστορίες

αρχίζουν να λένε ένα περίεργο παραμύθι με αλλόκοτους ήρωες και μαγεμένους προορισμούς,

εκεί που τα πάντα είναι δυνατά και αδύνατα, αληθινά και ψεύτικα, φανταστικά και πραγματικά.

Για να δείτε Φωτογραφίες πατήστε στο σύνδεσμο που ακολουθεί

Συνημμένα αρχεία:
Download this file (Photos.zip)FOTO44177 kB

Το «11ο Σανίδι» παρουσιάζει τη θεατρική παράσταση:
«Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΙΛΙΑΔΑ»
Παρασκευή 10 Ιουνίου 2011 στις 8:00μ.μ.
στο Θεατρικό Σταθμό Ηρακλείου

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ

Στο 10ο έτος του Τρωικού πολέμου ο ιερέας των Τρώων Χρύσης ζητά από τον αρχηγό των Ελλήνων, Αγαμέμνονα, την αιχμάλωτη κόρη του Χρυσηίδα. Ο Αγαμέμνονας αρνείται. Ο Χρύσης ζητεί από το θεό Απόλλωνα να τους εκδικηθεί. Αυτός στέλνει αρρώστιες στο στρατό των Αχαιών. Ο Αχιλλέας, αρχηγός των Μυρμιδόνων, ο στρατός και ο μάντης Κάλχας πιέζουν τον Αγαμέμνονα να δώσει τη Χρυσηίδα. Εκείνος αποφασίζει να το κάνει αλλά και να πάρει ως αντάλλαγμα το λάφυρο του Αχιλλέα, τη Βρισηίδα. Οι δύο άνδρες φιλονικούν. Επεμβαίνει η Αθηνά για να αποφευχθεί ο εμφύλιος. Ο Αχιλλέας όμως εμμένει στο θυμό του. Αποσύρεται από τον πόλεμο και μέσω της μητέρας του Θέτιδας ζητεί από το Δία να δώσει νίκη στους Τρώες για να νιώσουν οι Αχαιοί την αξία του. Η φιλονικία μεταφέρεται στον κόσμο των θεών, όπου όμως, παρά τα ανθρωπομορφικά πάθη τους, στο τέλος πάντα επικρατεί η μακαριότητα και η ηρεμία. Πώς άλλωστε παραμένουν αγέραστοι και αθάνατοι;

Θέατρο

Η Α' ραψωδία είναι το κλειδί για την κατανόηση του έπους της Ιλιάδας, αλλά και της ανθρώπινης φύσης. Γι' αυτό μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει μια θεατρική αυτονομία όταν μάλιστα επιθυμούμε να καταγελάσουμε τον πόλεμο και να έχουμε ένα καλό τέλος όπως οι θεοί.

Η θεατρική παράσταση αυτή εντάσσεται σε Πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων.

Συνημμένα αρχεία:
Download this file (148_programma-theatro-2011.pdf)Πρόγραμμα
«Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΙΛΙΑΔΑ»
182 kB
Safe Line Γραμμή Βοήθειας Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου

Το ανεκδοτάκι

Αστείο ανέκδοτο της κρίσης:

Τι εθνικότητας είναι ο Αδάμ και η Εύα;

Ένας Γερμανός, ένας Γάλλος, ένας Άγγλος και ένας Έλληνας σχολιάζουν έναν πίνακα του Αδάμ  και της  Εύας  που βρίσκονται Παράδεισο?
Ο Γερμανός λέει: ? Κοιτάξτε την τελειότητα στα σώματα: εκείνη ψηλή και ευκίνητη, εκείνος μ? αυτό το αθλητικό κορμί, τους καλογυμνασμένους μύες? Πρέπει να είναι Γερμανοί.
Αμέσως, ο Γάλλος αντέδρασε: ? Δεν το πιστεύω, είναι ξεκάθαρος ο ερωτισμός που εκλύεται και από τις δυο φιγούρες? Εκείνη τόσο θηλυκή? Αυτός τόσο ανδροπρεπής? Γνωρίζουν ότι σύντομα θα έλθει ο πειρασμός? Πρέπει να είναι Γάλλοι.
Κουνώντας αρνητικά το κεφάλι ο Άγγλος σχολιάζει: ? Παρατηρείστε? Την ηρεμία στα πρόσωπά τους, την λεπτότητα στη στάση τους, την νηφαλιότητα της κίνησης. Μόνο Άγγλοι μπορεί να είναι. Μετά από μερικές στιγμές συγκέντρωσης..
Και ο Έλληνας φώναξε: ? Δεν συμφωνώ. Κοιτάξτε καλά: Ο Αδάμ ξεβράκωτος και οι δύο ξυπόλητοι, κοιμούνται κάτω από ένα δένδρο, έχουν μόνο ένα μήλο για να φάνε, δεν διαμαρτύρονται και επιπλέον οι βλάκες πιστεύουν ότι είναι στον Παράδεισο. Είναι σίγουρα Έλληνες!!!