Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία

Οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α2 μπορούν να κατεβάσουν το επισυναπτόμενο αρχείο word με τις επαναληπτικές ασκήσεις και να τις συμπληρώσουν.

Η αποστολή των απαντήσεων θα γίνει μέσω mail στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .

Εύχομαι να είστε καλά!!!

Παπαδομανωλάκη Ευαγγελία

Δραστηριότητα: Τρόποι σύνδεσης προτάσεων

Ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα για να κάνετε μια δραστηριότητα σχετικά με τους τρόπου σύνδεσης προτάσεων.

1. Μπείτε στον παρακάτω σύνδεσμο πατώντας ΕΔΩ.
  2. Διαβάστε προσεκτικά και θυμηθείτε όσα μάθαμε για τις κύριες και τις δευτερεύουσες προτάσεις καθώς και τους τρόπους σύνδεσής τους.
  3. Μπορείτε να ανατρέξετε και στις σημειώσεις τάξεως αλλά και στο βιβλίο (17-23).
  4. Έπειτα, πηγαίνετε στις "Δραστηριότητες" (που θα βρείτε στο τέλος της παραπάνω ιστοσελίδας) και:
  5. Διαβάστε το κείμενο κάνοντας κλικ στο σύνδεσμο (μπορείτε να πατήσετε και ΕΔΩ.
  6. Συμπληρώστε τώρα την φόρμα πατώντας ΕΔΩ.

?     ΠΡΟΣΟΧΗ: Η φόρμα θα δέχεται απαντήσεις έως την ΠΕΜΠΤΗ 16/04/2020 και ώρα 0.00 π.μ.

Καλή Επιτυχία!!!!!!!!

Φιολιτάκη Μαρία

1Η Δραστηριότητα: Ζακ Πρεβέρ «Βγαίνοντας από το σχολείο»

Ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα για να κάνετε την επανάληψή σας στο ποίημα του Ζακ Πρεβέρ «Βγαίνοντας από το Σχολείο»

1. Διαβάστε ξανά το ποίημα από το βιβλίο σας.
  2. Διαβάστε ξανά τις ασκήσεις πού είχαμε κάνει στο τετράδιο.
  3. Δείτε τις σημειώσεις- παρατηρήσεις του μαθήματος, μεταβαίνοντας στην ιστοσελίδα ή πατώντας απευθείας ΕΔΩ.
  4. Μετά μπορείτε να συμπληρώσετε την πρώτη δραστηριότητα από τις ασκήσεις εμπέδωσης που θα βρείτε στην παραπάνω ιστοσελίδα ή να πατήσετε ΕΔΩ για να μεταβείτε απευθείας στο κουίζ!

?  Μπορείτε για να εμβαθύνετε στην ενότητα:

α) να παρακολουθήσετε τα βίντεο που θα δείτε μεταβαίνοντας στην ιστοσελίδα του μαθήματος (βλ παραπάνω βήμα 3).

β) να κάνετε τις δραστηριότητες που θα βρείτε στο τέλος της ιστοσελίδας του μαθήματος (βλ. παραπάνω, βήμα 3).

Απαντήσεις στη φόρμα θα γίνονται δεκτές έως την Τετάρτη 8 Απριλίου 2020 και ώρα 00:00 π.μ.

Καλή Επιτυχία!!!!!!!!

Φιολιτάκη Μαρία