Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 επισκέπτες και κανένα μέλος

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 μαθητές, γονείς - κηδεμόνες και εκπαιδευτικοί του 11ου Γυμνασίου Ηρακλείου είχαν την ευκαιρία και τη χαρά να συμμετέχουν στο βιωματικό εργαστήριο που διοργάνωσε η σχολική μας μονάδα σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Μελών Γυναικείων Σωματείων Ηρακλείου και Ν. Ηρακλείου στο πλαίσιο της δράσης "SafeNet: Πρόληψη και αντιμετώπιση της διαδικτυακής βίας" στο αμφιθέατρο του σχολείου μας. Η δράση «SafeNet: Πρόληψη και αντιμετώπιση της διαδικτυακής βίας» στοχεύει στην κοινή ενημέρωση γονέων και εκπαιδευτικών για το ολοένα και πιο επίκαιρο ζήτημα της διαδικτυακής βίας.

Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου, συζητήσαμε για τον τρόπο που έχει αλλάξει το διαδίκτυο την καθημερινότητά μας και τις σχέσεις μας, γνωρίσαμε τις μορφές διαδικτυακής βίας και ειδικά τις έμφυλες διαστάσεις της και ενημερωθήκαμε για το πως προετοιμάζουμε ένα παιδί για το ψηφιακό περιβάλλον και πως διαχειριζόμαστε την αποκάλυψη ενός περιστατικού. Η δράση πραγματοποιήθηκε από τα στελέχη του Συνδέσμου Μελών Γυναικείων Σωματείων Ηρακλείου και Ν. Ηρακλείου: Ελένη Γερακάκη, ειδική ψυχικής υγείας - στέλεχος υποστήριξης γυναικών και Έλενα Φουναργιωτάκη, πολιτική επιστήμονας - στέλεχος διοικητικής υποστήριξης έργων.

Ευχαριστούμε πολύ τόσο τον Σύνδεσμο όσο και τα δύο προαναφερθέντα στελέχη του.

Αγαπητοί μαθητές, γονείς και κηδεμόνες,

Παρακάτω επισυνάπτεται:

• Το πρόγραμμα ανά τμήμα
  • Οι ημέρες και ώρες ενημέρωσης γονέων

για το διάστημα από Δευτέρα 18 Μαρτίου 2024 μέχρι Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024.

Αγαπητοί μαθητές, γονείς και κηδεμόνες,

Παρακάτω επισυνάπτεται: