Τα παιδιά του Α1 και του Α3 απάντησαν σε ερωτήσεις για την εμπέδωση βασικών ζητημάτων στο μάθημα της Οδύσσειας με τα οποία ασχολήθηκαν τη χρονιά που πέρασε.

Συνημμένα αρχεία:
Download this file (εργασίες στην Οδύσσεια.pdf)εργασίες στην Οδύσσεια.pdf731 kB

Τα παιδιά του Α2 στο Γ΄τρίμηνο έκαναν ασκήσεις επανάληψης της ύλης που διδάχθηκαν στη Νεοελληνική Γλώσσα και τις παρουσίασαν στην τάξη.

Συνημμένα αρχεία:
Download this file (ΕΡΓΑΣΙΑ  ΣΤΗ  ΓΛΩΣΣΑ.ppt)ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ.ppt1323 kB

H «Πύλη για την ελληνική γλώσσα και τη γλωσσική εκπαίδευση» είναι διαδικτυακό περιβάλλον που σχεδιάστηκε για λογαριασμό του ΥΠΕΠΘ με προδιαγραφές εθνικής Πύλης για την ελληνική γλώσσα και υλοποιήθηκε από το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας (2004-2006).

Απευθύνεται σε ερευνητές, φοιτητές, διδάσκοντες, μαθητές και γενικότερα σε όλους/ες όσοι/ες ενδιαφέρονται για την ελληνική γλώσσα, εντός και εκτός Ελλάδας. Επιχειρεί να καλύψει την ελληνική γλώσσα στη διαχρονία της -αρχαία ελληνική, μεσαιωνική ελληνική, νέα ελληνική- αλλά και στη συγχρονική της διάσταση.

Παρέχει μια σειρά από ηλεκτρονικά εργαλεία (ηλεκτρονικά λεξικά, σώματα κειμένων) και πλούσιο υποστηρικτικό υλικό για τη μελέτη και τη διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας στην πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, καθώς και για κάθε μορφή άτυπης διδασκαλίας της ελληνικής στο εσωτερικό της χώρας και στο εξωτερικό.

Σύνδεσμος: http://www.greek-language.gr/greekLang/index.html