Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 4 επισκέπτες και κανένα μέλος

Η περιβαλλοντική ομάδα του 11ου Γυμνασίου Ηρακλείου υλοποίησε κατά το σχολικό έτος 2021-22 το περιβαλλοντικό Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων :

« ‘ΜεγάλοΚάστρο, πάρε ανάσα..’ η κραυγή αγωνίας μιας μεγαλούπολης σε καιρό πανδημίας».

Μέσα από μια σειρά δραστηριοτήτων με τη χρήση ΤΠΕ, online Εφαρμογών, Εκπαιδευτικών Επισκέψεων αλλά και μέσα από την Τέχνη επιχειρήσαμε να γνωρίσουμε τις πανδημίες και ιδιαίτερα την τωρινή πανδημία του Covid-19. Είδαμε το πρόβλημα ως ευκαιρία .... ευκαιρία να επαναπροσδιορίσουμε την αντίληψή μας για τη ζωή, ευκαιρία για αλλαγή του υπερκαταναλωτικού τρόπου ζωής μας, ευκαιρία για γνώση, για αλληλεγγύη, ευκαιρία να δώσουμε ξανά χώρο στη φύση... Διερευνήσαμε τις αιτίες που οδήγησαν στην πανδημία και αναζητήσαμε μέτρα και πρακτικές πρόληψης και διαχείρισης του προβλήματος ώστε να διασφαλιστεί η υγεία μας στο μέλλον!

Σε συνεργασία με το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μεσολογγίου.

Στο επισυναπτόμενο αρχείο μπορείτε να παρακολουθήσετε την πορεία όλου του προγράμματος με τα αποτελέσματά του.