Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος

Το σχολείο μας είναι ένα από τα 300 γυμνάσια που θα συμμετάσχουν στις Εθνικές Εξετάσεις Διαγνωστικού χαρακτήρα για τους μαθητές/τριες της Γ’ Τάξης των Γυμνασίων σχολικού έτους 2021- 2022. Οι διαγνωστικές εξετάσεις, θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 18 Μαΐου 2022  σύμφωνα με τα οριζόμενα στην υπ’ αριθμ. πρωτ. 16469/ΓΔ4 (ΦΕΚ Β’ 877) Υπουργική Απόφαση.

Οι διαγνωστικές εξετάσεις θα αφορούν σε θέματα σχετικά με τα περιεχόμενα των προγραμμάτων σπουδών στα γνωστικά αντικείμενα της Νεοελληνικής Γλώσσας και των Μαθηματικών, με σκοπό την έγκυρη και αξιόπιστη διάγνωση των γνώσεων, ικανοτήτων και δεξιοτήτων των μαθητών και μαθητριών, σύμφωνα με τα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα, όπως αυτά αναφέρονται ή περιγράφονται στα Προγράμματα Σπουδών των ανωτέρω γνωστικών αντικειμένων.

Είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα αποτελέσματα των εξετάσεων είναι ανώνυμα και δεν συνεκτιμώνται από τους/τις εκπαιδευτικούς κατά την αξιολόγηση της επίδοσης των μαθητών/τριών στα συγκεκριμένα μαθήματα.

Οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν τα παραπάνω μαθήματα θα ενημερώσουν σχετικά τους μαθητές και μαθήτριες.

Για περισσότερες πληροφορίες σας επισυνάπτουμε την Υπουργική απόφαση και σας παραθέτουμε τον σχετικό σύνδεσμο του Ινστιτούτου εκπαιδευτικής Πολιτικής. http://iep.edu.gr/el/arxiki-eedx