Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 2 επισκέπτες και κανένα μέλος

e twinning

project logo

Το σχέδιο εικονικής κινητικότητας Erasmus+KA2 με τίτλο «LITTLE STEPS MAKE BIG DIFFERENCE. TOGETHER WE CARE FOR OUR HOME.» υλοποιείται διαδικτυακά από την Τρίτη 4 Μαϊου 2021 και μέχρι το Σάββατο 8 Μαϊου με διοργανώτρια χώρα την Τουρκία και συγκεκριμένα το σχολείο Tefenni Meslekive Teknik Anadolu Lisesi. Τα σχολεία που συνεργάζονται με το 11ο Γυμνάσιο, είναι τα Zespol Placowek OswiatowychJaworznτης Πολωνίας, Zaklandnaskola της Σλοβακίας, Institu Molidela Vilaτης Ισπανίας, και Scoala Gimnaziala Nr.3 Zimnicea της Ρουμανίας.

Η παιδαγωγική ομάδα, αποτελούμενη από τη Διευθύντρια κ. Κοκοτσάκη Αντωνία (ΠΕ05) ,την Υποδιευθύντρια κ. Αθανασάκη Μαρία (ΠΕ80), τον εκπαιδευτικό φυσικών επιστημών  κ. Πατσάκη Ιωάννη και την εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας, κ. Κυδωνιέως Κυριακή,  συντονίστρια του προγράμματος,  συμμετέχουν στην κινητικότητα μαζί με τους μαθητές και μαθήτριες από τις τρεις τάξεις του σχολείου μας: Γιανναδάκη Μαρία, Σακαβέλη Μαρία, Ρεσούλι Μικαέλα,Γκούντα Μωχάμεντ, Νικολέτα Αλιάϊ και Λεκάκη Μιχάλη.

Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Εrasmus+ "Little steps make a big difference. Together, we care for our home "είχε ως στόχο να μετατρέψει τα 6 Ευρωπαϊκά σχολεία που εμπλέκονται στη σύμπραξη σε αειφόρα σχολεία στον οικολογικό, κοινωνικό και οικονομικό τομέα συνεργασίας. Μαθητές από 6 χώρες, Πολωνία, Σλοβακία, Ελλάδα, Ισπανία, Τουρκία και Ρουμανία, (εταίροι) βρέθηκαν στο επίκεντρο της προσοχής στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του σχεδίου. Οι καθηγητές δούλεψαν σε συγκεκριμένα καθήκοντα προκειμένου να μετατραπεί το κάθε σχολείο σε βιώσιμος χώρος για όλους τους συμμετέχοντες και τη σχολική κοινωνία τόσο σε οικολογικό, κοινωνικό αλλά και σε οικονομικό επίπεδο. Τα συμμετέχοντα σχολεία στο έργο ενθαρρύνθηκαν ιδιαίτερα να χρησιμοποιούν τη διαδικτυακή πλατφόρμα e-Twinning, προκειμένου να συνεργάζονται για το σχέδιο ασύγχρονα.

Τα προϊόντα που παράχθηκαν αλλά και όσα και θα παραχθούν, δημοσιεύονται στην πλατφόρμα e-Τwinning, με σύνδεσμο από τις δημοσιεύσεις στον τοπικό τύπο, σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης και στην ιστοσελίδα του προγράμματος Εrasmus με τίτλο «LITTLE STEPS MAKE A BIG DIFFERENCE. TOGETHER WE CARE FOR OUR HOME», (ecoschools.zshu.sk), και διανέμονται σε όλες τις χώρες με στόχο τη μεγαλύτερη διάχυση των αποτελεσμάτων του προγράμματος.

C6TR DAY 2