Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 6 επισκέπτες και κανένα μέλος

e-Twinning

Το 11ο Γυμνάσιο Ηρακλείου είναι ανάμεσα στα 2935 σχολεία σε όλη την Ευρώπη και στα 77 ελληνικά σχολεία στα οποία απονεμήθηκε η Ετικέτα Σχολείου eTwinning 2021-22.

Συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς της ομάδας eTwinning για τη διάκριση αυτή καθώς η ετικέτα αυτή δεν αποτελεί μόνο την αναγνώριση της προσωπικής επιτυχίας επιμέρους εκπαιδευτικών του σχολείου, αλλά αναγνώριση των εξαιρετικών επιτευγμάτων ολόκληρης της ομάδας του eTwinning.

Η ομάδα που εκπόνησε τα έργα που έφεραν την διάκριση είναι οι: Κοκοτσάκη Αντωνία, Αθανασάκη Μαρία, Γιασσάκη Ευαγγελία, Γκίζα Όλγα, Κυδωνιέως Κυριακή, Τσαπάκη Ελένη, Φιολιτάκη Μαρία, Χουρσάν Χρυσή, Χρηστάκη Κλειώ.

Τα #eTwsSchools αναγνωρίζονται ως πρωτοπόροι και ηγέτες σε θέματα όπως η ψηφιακή πρακτική και η ασφάλεια στο διαδίκτυο #eSafety. Πιο συγκεκριμένα, με την απόκτηση της ετικέτας αυτής το σχολείο μας αναγνωρίζεται ως πρωτοπόρο στους παρακάτω τομείς:

Ψηφιακή πρακτική

Πρακτική ηλεκτρονικής ασφάλειας

Καινοτόμες και δημιουργικές παιδαγωγικές προσεγγίσεις

Προώθηση συνεχούς επαγγελματικής ανάπτυξης του προσωπικού

Προώθηση πρακτικών συνεργατικής μάθησης με το προσωπικό και τους μαθητές

Αξιολογήθηκαν συνολικά τα παρακάτω 6 έργα eTwinning του σχολείου μας, εκ των οποίων τα δύο έχουν ήδη βραβευθεί με εθνικές και ευρωπαϊκές ετικέτες ποιότητας.

Easter card exchange

Little steps make a big difference. Together, we care for our home.

Mediterranean: a place of meeting and clash of cultures

Travelling Friends

Women of the Ocean. Oceans of life.

Women with conscience and science: Marie Curie. Looking for eTwinnio.

Οι εκπαιδευτικοί-μέλη της ομάδας eTwinning του 11ου Γυμνασίου Ηρακλείου έχουν πάρει μέρος σε δραστηριότητες επαγγελματικής ανάπτυξης του eTwinning είτε μέσω διαδικτύου είτε δια ζώσης σε περιφερειακό, εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο, παρακολουθώντας τα παρακάτω σεμινάρια:

“ELearning platforms – Tools for producing educational material – Communication Tools”

Building Bridges between peoples and across cultures

Learning Event 2020: eSafety in the teaching practice

Wellbeing 2

Wellbeing 3

Exploiting Mobile Devices (Tablets and Mobile Phones) in Classroom Teaching”

Στην ιστοσελίδα του σχολείου μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για τα eTwinning σχέδια.

Η παρουσιαση στον έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο: