Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 15 επισκέπτες και κανένα μέλος

ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΟΥ 11ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥΣ
Το 11ο Γυμνάσιο Ηρακλείου είναι ένα συμπεριληπτικό σχολείο, ένα σχολείο που σέβεται και αποδέχεται τη διαφορετικότητα. Εστιάζουμε στην ευημερία και την πρόοδο κάθε μαθητή ξεχωριστά και αποδίδουμε σε όλα τα μέλη της κοινότητάς μας ίση αξία. Όλοι οι μαθητές έχουν δικαίωμα σε ένα ευρύ και ισορροπημένο πρόγραμμα σπουδών που ανταποκρίνεται στις κοινωνικές και μαθησιακές τους ανάγκες.

1. Το σχολείο μας είναι έτοιμο να χειριστεί την διαφορετικότητα
-Με ευέλικτες διδακτικές και μαθησιακές μεθόδους, προσαρμοσμένες στις διαφορετικές ανάγκες και μορφές μάθησης. (διαφοροποιημένη διδασκαλία).
-Με την αποδοχή και τον σεβασμό της διαφορετικότητας και της ποικιλομορφίας.
-Με τη συμμετοχή των γονέων και της κοινότητας στη σχολική ζωή καθώς και με τη σύσφιξη των σχέσεων με τις οικογένειες.
-Με τον έγκαιρο εντοπισμό και με τη λήψη ενισχυτικών μέτρων για παιδιά με υψηλό κίνδυνο σχολικής αποτυχίας και εγκατάλειψης.
-Με τη συνεχή επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας στις αρχές του συμπεριληπτικού σχολείου.

2. Ευέλικτες μέθοδοι διδασκαλίας με καινοτόμες προσεγγίσεις όσον αφορά τα Προγράμματα Σπουδών, τον εξοπλισμό καθώς και τη χρήση των ΤΠΕ.

3. Περιβάλλον φιλικό προς το παιδί, που ανταποκρίνεται στα ενδιαφέροντα και στις ανάγκες του.

4. Επαγγελματικό περιβάλλον με δεδηλωμένη και ενεργητική στόχευση στην γνωστική, ψυχοκινητική και συναισθηματική ανάπτυξη των μαθητών και στην προώθηση της ένταξης για όλους

5. Συνεχής συνεργασία και επικοινωνία σχολείου και οικογένειας στο πλαίσιο στήριξης όλων των μαθητών.