Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 11 επισκέπτες και κανένα μέλος

cropped-ALICE Logo ws1

Το 11ο Γυμνάσιο και το 13ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+KA3 της ΠΔΕ Κρήτης με τίτλο: «ALICE: Προσαρμογή της ένταξης στις εκπαιδευτικές κοινότητες και περιβάλλοντα», ενός προγράμματος που υποστηρίζει την προώθηση του πνεύματος της Κοινότητας και της Θετικής Κοινωνικής Συμπεριφοράς στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης υποδέχτηκαν την Παρασκευή 10 Ιανουαρίου τα σχολεία από Ιταλία, Ισπανία, Ολλανδία, Βουλγαρία που συμμετείχαν στην σύμπραξη.

Η υποδοχή περιελάμβανε γνωριμία με τις δράσεις των σχολείων μας, την ανταλλαγή εμπειριών από την συμμετοχή μας στο πρόγραμμα και, φυσικά, κρητικούς χορούς και εδέσματα.

Την προηγούμενη ημέρα είχε πραγματοποιηθεί η τελική ημερίδα του προγράμματος στο Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο που έδωσε την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να ενημερωθούν για τα αποτελέσματα του προγράμματος στην Ελλάδα και στο εξωτερικό αλλά και να γνωρίσουν τις αρχές της θετικής κοινωνικής συμπεριφοράς μέσα από τις παρουσιάσεις, τις εμπειρίες μαθητών κι εκπαιδευτικών και τα εργαστήρια.

Ευχαριστούμε την ΠΔΕ Κρήτης για την ευκαιρία που μας έδωσε και κυρίως την υπεύθυνη των Ευρωπαϊκών προγραμμάτων κα Βουράκη Αρετή καθώς και τις εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στο πρόγραμμα Αθανασάκη Μαρία, Σηφάκη Αικατερίνη από το 11ο Γυμνάσιο Ηρακλείου και Δασκαλογιαννάκη Ελένη από το 13ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου.

Για περισσότερες πληροφορίες: http://www.alice-erasmus.eu/