Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 30 επισκέπτες και κανένα μέλος

ERASM

logo ismaili

1η προπαρασκευαστική συνάντηση στο 11ο Γυμνάσιο Ηρακλείου στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus + KA2 ?ExploretheWorld. InspireYourself?.

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η πρώτη συνάντηση στο 11ο Γυμνάσιο Ηρακλείου την εβδομάδα από 15 ? 19 Οκτωβρίου 2018 που στόχο είχε τη γνωριμία μεταξύ των μελών της σύμπραξης, τον προγραμματισμό των δράσεων, των μελλοντικών επισκέψεων στις χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και την ανταλλαγή ιδεών, απόψεων και γνώσεων. Το πρόγραμμα ξεκίνησε τον περασμένο Σεπτέμβρη και θα διαρκέσει δύο έτη.

Στη συνάντηση αυτή συμμετείχε η παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος που αποτελείται από τη διευθύντρια του σχολείου κ. Αντωνία Κοκοτσάκη, την υποδιευθύντρια κ. Μαρία Αθανασάκη, την καθηγήτρια συντονίστρια του προγράμματος Ευαγγελία Γιασσάκη και τις καθηγήτριες Σπυριδούλα Μπενέτου, Κλειώ Χρηστάκη, Άννα Φιλιππίδου, Μαρία Φιολιτάκη, Ελένη Τσαπάκη και Χρυσή Χουρσάν - καθώς και 10 συνάδελφοι από τα σχολεία:

ZespolSzkolwLubczyστο Lubcza τηs Πολωνίαs, που είναι και η συντονίστρια χώρα,

I.C.LuigiSettembrini, στη Ρώμη της Ιταλίας,

Kristianslyst skole, στο Stavanger τηςΝορβηγίας.

Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας οι συμμετέχοντες πήραμε μέρος σε ποικίλες δραστηριότητες.

Επισκεφτήκαμε το Δημαρχείο όπου ενημερωθήκαμε και συζητήσαμε πάνω σε θέματα ιστορίας και τουρισμού με τον κ.GianAndreaPaoloGarancini, Εντεταλμένο ΣύμβουλοΤ ουρισμού. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με τη συνάντηση με τον Αντιδήμαρχο Παιδείας ? Δια Βίου Μάθησης ? Καινοτομίας, κ. Γεώργιο Βλαχάκη.

Από το infopointέγινε ξενάγηση στο ιστορικό κέντρο της πόλης με tabletστο χέρι, όπου είχαμε την ευκαιρία γνωρίσουμε το κέντρο του Ηρακλείου κατά τα χρόνια της Ενετοκρατίας μέσα από εικόνες ψηφιακής αναπαράστασης.

Επισκεφτήκαμε επίσης το φρούριο του Κούλε. Μάθαμε την ιστορία του και θαυμάσαμε την υπέροχη θέα.

Πολύτιμη ήταν η ανταλλαγή εμπειριών, γνώσεων και απόψεων που βιώσαμε στο χώρο του σχολείου.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους φορείς που συνεργάστηκαν για να πραγματοποιηθεί αυτή η συνάντηση. Επίσης τα supermarkets ?Χαλκιαδάκηs? για την προσφορά του κρητικού δεκατιανού στους φιλοξενούμενούς μας.

irakl 5

Για περισσότερες φωτογραφίες ενεργοποιήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ