Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος

ERASM

IMG KA1 1

Στο πλαίσιο του προγράμματος ERASMUS+KA1 Μαθησιακή Κινητικότητα Ατόμων  που αφορά στην Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών με τίτλο «Εκπαίδευση για ένα σχολείο χωρίς αποκλεισμούς», που περιλαμβάνει επτά κινητικότητες σε ισάριθμα επιμορφωτικά σεμινάρια, η Διευθύντρια του σχολείου μας Κοκοτσάκη Αντωνία συμμετείχε στο επιμορφωτικό σεμινάριο ?Teambuildingintheschool? που πραγματοποιήθηκε στα Βαλένθια της Ισπανίας από 1-5/10/2018.

Στόχος του σεμιναρίου ήταν η κατανόηση της διαδικασίας δημιουργίας ομάδας, τα στάδια ανάπτυξης ομάδας, η επίδειξη αποτελεσματικών δεξιοτήτων επικοινωνίας, ο προσδιορισμός του ρόλου του ηγέτη της ομάδας στη διαδικασία οικοδόμησης του ομαδικού πνεύματος, η απόκτηση αποτελεσματικών εργαλείων κινήτρων, η  εξερεύνηση των δυνατών σημείων και των δυνατοτήτων μιας καλά δομημένης και ισορροπημένης ομάδας στα σχολεία.

Χαρακτηριστικά η  κα Κοκοτσάκη Αντωνία  αναφέρει:

«13 συμμετέχοντες από 7 ευρωπαϊκές χώρες ανταλλάξαμε απόψεις για τα εκπαιδευτικά συστήματα των χωρών μας και καλές πρακτικές που αφορούν στην εκπαίδευση μαθητών που προέρχονται από άλλες χώρες, μεταναστών, ρομά, μαθητών διαφορετικής  πολιτισμικής και κοινωνικο-οικονομικής προέλευσης.

Η επίσκεψη μας στο σχολείο Comarcal μας έδωσε την ευκαιρία να  γνωρίσουμε το ισπανικό εκπαιδευτικό σύστημα και να συνομιλήσουμε με τη Διεύθυνση και εκπαιδευτικούς για θέματα που αφορούν μια εκπαίδευση χωρίς αποκλεισμούς.

Τέλος, γνωρίσαμε μια πανέμορφη πόλη με πλούσια ιστορία και σημαντική πολιτιστική ζωή σε συνδυασμό με τη βιομηχανική, εμπορική και τουριστική της ανάπτυξη.

Και φυσικά  δεν παραλείψαμε να μάθουμε τα μυστικά της αυθεντικής?paellavalenciana!!!

Ευχαριστούμε το πρόγραμμα ERASMUS+ για την ευκαιρία που μας δίνει!!!

Καλή επιμόρφωση στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας που ακολουθούν!»

IMG KA1 3

IMG KA1 2