Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος

Η υλοποίηση των προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων, πέρα από υποχρέωση των υπευθύνων εκπαιδευτικών, είναι ιδιαίτερα σημαντική για το σχολείο και τους μαθητές που συμμετέχουν. Η στήριξή τους αποτελεί βασική προτεραιότητα τόσο των Υπευθύνων, όσο και της Επιτροπής Σχολικών Δραστηριοτήτων. Επισημαίνουμε ότι την ευθύνη της παρακολούθησής τους έχουν ο Διευθυντής του σχολείου και οι Υπεύθυνοι των Σχολικών Δραστηριοτήτων.
Καλούνται όλοι οι εμπλεκόμενοι στην διαδικασία υλοποίησης των προγραμμάτων να συνδράμουν τα μέγιστα ώστε η λειτουργία των παιδαγωγικών ομάδων να είναι αποτελεσματική.
Η οικονομική στήριξη των προγραμμάτων θα γίνει με το νέο προϋπολογισμό. Μέχρι τότε οι Σχολικές Επιτροπές μπορούν, εφόσον έχουν τη δυνατότητα, να καλύπτουν επείγουσες ανάγκες των προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων. Υπενθυμίζουμε ότι τα εγκεκριμένα προγράμματα μπορούν επίσης να στηρίζονται οικονομικά από την Τοπική Αυτοδιοίκηση, το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, διάφορους άλλους φορείς και χορηγούς.
Για την πληρωμή των υπερωριών, εφόσον η σχέση ανάθεσης είναι υπερωριακή, τα σχολεία υποχρεούνται να υποβάλλουν και ημερολογιακή κατάσταση υλοποίησης των προγραμμάτων κάθε φορά που θα υποβάλλονται καταστάσεις πληρωμής υπερωριών για προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων.
Σχετικά με την ιδιαίτερη περίπτωση του Σχολείου Ευρωπαϊκής Παιδείας σημειώνεται ότι το συγκεκριμένο σχολείο δεν ανήκει στην αρμοδιότητα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, όμως θα στηριχτεί παιδαγωγικά από τα αντίστοιχα γραφεία, χωρίς να δικαιολογούνται ώρες για συμπλήρωση ωραρίου ούτε για υπερωρίες.
Συνημμένα αρχεία:
Download this file (124_programmata-2010-11.zip)Προγράμματα